Dziś wtorek, szesnasty dzień marca i 75. dzień 2021 roku. Imieniny obchodzą Gabriel oraz Hilary. W kartce z kalendarza swoje miejsce ma Dzień Pandy Wielkiej.

Panda wielka, czyli niedźwiedź bambusowy to gatunek drapieżnego ssaka z rodziny niedźwiedziowatych. Panda wielka zamieszkuje lasy bambusowe na wysokości nawet do 4100 metrów nad poziomem morza, chociaż zimą schodzi do 800 metrów nad poziomem morza. Jej przynależność do drapieżnych nie ulega wątpliwości pomimo, iż odżywia się głównie pędami roślin, ale nie wzgardzi rybami i małymi gryzoniami. Panda musi jeść bardzo dużo, nawet do 40 kg dziennie, ponieważ trawi tylko 25% spożytego pokarmu. Głównym pożywieniem pandy jest bambus. 

Panda wielka należy do zwierząt narażonych na wyginięcie, głównie wskutek stopniowego ograniczania obszarów dla niej dostępnych, ale także niskiej rozrodczości. Powodem może być fakt, że pandy zwykle żyją samotnie. Zwierzęta te raczej nie kontaktują się ze sobą, rzadko przebywają razem, a w pary łączą się jedynie w okresie reprodukcji.
[KN]