Dziś niedziela, dwudziesty pierwszy dzień marca i 80. dzień 2021 roku. Imieniny obchodzą Benedykta oraz Marzanna. W kartce z kalendarza swoje miejsce ma Światowy Dzień Zespołu Downa.

Światowy Dzień Zespołu Downa to święto, którego celem jest zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej zespołu Downa, propagowanie praw i dobra ludzi z tą wadą genetyczną i integracja z nimi. Obchodzone jest corocznie 21 marca z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa, ustanowione zostało w 2005 roku, a od 2012 roku pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych.

- Dwie różne skarpetki stały się symbolem Światowego Dnia Zespołu Downa, ponieważ chromosom ma kształt przypominający skarpetę. Data 21 marca też jest symboliczna, ponieważ ludzie z zespołem Downa mają dodatkowy chromosom numer 21 - cytowaliśmy portal skarpetkowewyzwanie.pl. - Dzięki skarpetkowemu wyzwaniu o ludziach z zespołem Downa mówi się znacznie więcej. Mimo to wciąż mają problemy z integracją z resztą społeczeństwa. Dlatego przełammy lody i przestańmy bać się nieznanego. Każdy może pomóc. Wspólnie zwiększajmy świadomość oraz likwidujmy bariery i uprzedzenia - dodają autorzy strony skarpetkowewyzwanie.pl.
Także mieszkańcy Chocianowa mają dzisiaj okazję wyrazić solidarność z osobami posiadającymi zespół Downa. Przed tutejszym magistratem każdy może powiesić skarpetkę, jako symbol integracji i sprzeciwu dla dyskryminacji. 
[KN]