Dziś sobota, 23. stycznia i dwudziesty trzeci dzień 2021 roku. Imieniny obchodzą Ildefons oraz Rajmund. Dzisiaj w kartce z kalendarza swoje miejsce ma Dzień bez Opakowań Foliowych.

Dzień bez Opakowań Foliowych to inicjatywa, która zrodziła się przez wzgląd na ekologię. Sklepowe "foliówki", zwłaszcza reklamówki na zakupy, kończą zwykle jako odpady, będące najczęściej występującymi "śmieciami" na terenach zaludnionych. Ponadto, lądując w rzekach i kanałach, blokują odpływ, przez co mogą przyczyniać się nawet do powstania powodzi, jak np. w Bangladeszu w 1988 i 1999 roku.

Choć folię łatwo jest rozerwać, jej degradacja może trwać nawet kilkaset lat. Z kolei czas średniego użytkowania wynosi około 25 minut. Co roku jako śmieci kończy ponad 500 miliardów opakowań foliowych. Rosnąca świadomość społeczna przyniosła ze sobą pewne zmiany. Niektóre sieci supermarketów całkowicie zrezygnowały z foliowych toreb na zakupy, inne z kolei wprowadzają reklamówki z materiałów biodegradowalnych, które rozkładają się w ciągu najwyżej kilku miesięcy. Najprostszym i najskuteczniejszym rozwiązaniem jest oczywiście korzystanie z toreb wielokrotnego użytku, co nie tylko sprzyja środowisku, ale również domowym oszczędnościom. To kolejny argument za segregacją śmieci.
[KN]