Dziś czwartek, 7. stycznia i siódmy dzień 2021 roku. Imieniny obchodzą Julian i Łucjan. Dzisiaj w kartce z kalendarza swoje miejsce ma Boże Narodzenie obrządku wschodniego.

Chrześcijanie obrządku wschodniego, między innymi grekokatolicy i prawosławni obchodzą Boże Narodzenie 7 stycznia, dokładnie 14 dni po świętach katolickich, co spowodowane jest zastosowaniem kalendarza juliańskiego. Obchody samych świąt wyglądają bardzo podobnie, zaczynając się 6 stycznia od Świętego Wieczoru (znanego jako Wigilia Bożego Narodzenia). Tego dnia na stole nie powinno zabraknąć 12 potraw, z których najpopularniejszą jest kutia, czyli pszenna lub jęczmienna kasza wymieszana z makiem, miodem i bakaliami.

Wśród potraw nie powinno również zabraknąć słodkiego kompotu z suszu zwanego uzwarem. Pozostałe potrawy mogą różnić się od siebie ze względu na regiony i kraje obchodzonej Świętej Wieczerzy. Wśród nich pojawić się mogą dania rybne, grzyby, ziemniaki i kapusta. Do wieczerzy goście zasiadają wraz z pojawieniem się na niebie pierwszej gwiazdy i zaczynają od przełamania się prosforą (odpowiednikiem opłatka), czyli chlebkiem przyniesionym z cerkwi.

Liturgie odbywają się po Świętej Wieczerzy, a także 7 stycznia rano. Od tego czasu, do 14 stycznia tradycją w obrządku wschodnim jest powitanie słowami "Chrystus się narodził!", na co odpowiedzią winno być "Chwalimy Go!".

Zdrowych i wesołych Świąt!
[KN]