W tradycjach górniczych, poczynając od średniowiecza, raz w roku zbierano się dla dokonania podsumowania wyników pracy. Zebrania te z czasem przerodziły się w święto górnicze, podobnie jak zwyczajowe dożynki podsumowując pracę rolników.

- Pragnę przywrócić tradycję spotkań Górników i Emerytów górnictwa zamieszkujących na terenie Miasta i Gminy Chocianów. Już z tego miejsca zapraszam wszystkich chętnych mieszkańców związanych z górnictwem do udziału w uroczystym spotkaniu – mówi Tomasz Kulczyński Burmistrz Miasta i Gminy Chocianów.

Odśpiewanie hymnu górniczego, skok przez skórę, tradycyjna golonka, powołanie prezydium, śpiew i wspólna zabawa to i wiele więcej czeka na górników na uroczystych obchodach święta patronki górników Świętej Barbary i Dnia Górnika. Spotkanie zaplanowane jest na 30 listopada 2019 (sobota) w Sali weselnej TOSCA w Chocianowie o godzinie 17:00.

Organizatorzy proszą o wcześniejsze zgłoszenia i zapisy w siedzibie Regionalnego Centrum Kultury, które trwać będą do dnia 20 września br. Koszt zapisu wynosi 100 zł od osoby. Ilość miejsc ograniczona ze względów na warunki lokalowe. Zaproszenie skierowane jest do wszystkich osób zatrudnionych w przemyśle miedziowym, zamieszkałych na terenie Miasta i Gminy Chocianów oraz emerytów górniczych.

Górniczy stan, hej, niech nam żyje
Niech żyje nam górniczy stan
Bo choć przed nami ziemia światło kryje
Toć dla ojczyzny trud ten jest nam dan…