Ostatnie 4 lata to prawdziwy wysyp inwestycji na terenie całej gminy Chocianów. Wszystko za sprawą blisko 60 milionów złotych pozyskanych przez Burmistrza Tomasza Kulczyńskiego. Dziś sprawdzamy, jak wyglądają poszczególne inwestycje prowadzone na terenie naszej gminy.

O tym, że obecnie trwa rekordowa kadencja pisaliśmy na naszym portalu wielokrotnie. Dziś, na prośbę naszych Czytelników, sprawdzamy jak przebiegają poszczególne inwestycje, na które środki zewnętrzne pozyskał Burmistrz Tomasz Kulczyński. Cała galeria zdjęć znajduje się poniżej.


Rewitalizacja osiedla na Fabrycznej

Rewitalizacja terenów między blokami na ulicy Fabrycznej możliwa była dzięki staraniom i dobrej współpracy radnego Henryka Osolińskiego z Burmistrzem Tomaszem Kulczyńskim oraz pozyskaniu przez niego blisko ćwierć miliona złotych środków zewnętrznych.

Całkowita wartość tego zadania to prawie pół miliona złotych, bo aż 445.200,00 zł. Na ten cel włodarzowi Chocianowa udało się pozyskać dofinansowanie w wysokości 234.158.00 zł - pisaliśmy w artykule "Ruszyli z rewitalizacją na Fabrycznej".
Przygotowana koncepcja zakłada uporządkowanie tego terenu. Głównym celem było wyznaczenie stref dla mieszkańców o zróżnicowanej grupie wiekowej. Ogrodzony plac zabaw pozwoli najmłodszym spędzić czas na świeżym powietrzu, natomiast ciekawie wkomponowana w zieleń fontanna będzie strefą relaksu (zdjęcia poniżej).

Rewitalizacja Armii Krajowej i Wesołej

Tej inwestycji nie byłoby, gdyby mieszkańcy tego osiedla nie przejęli inicjatywy za radnego Piotra Piecha, który od początku tej kadencji ustawił się niemal w totalnej opozycji do rządzącej większości. Można także odnieść wrażenie, że radny z Wesołej pogniewał się na wyborców, że wybrali Tomasza Kulczyńskiego na urząd Burmistrza Miasta i Gminy Chocianów. Mieszkańcy jednak wzięli sprawy w swoje ręce.

To właśnie te ulice stanowią główną arterię dojazdową do budowanego Centrum Przesiadkowego oraz dworca PKP, z którego jeszcze w tym roku, po ponad 20 latach kursować będą pociągi Kolei Dolnośląskich wożąc Chocianowian do pracy, na uczelnie i zakupy do Chojnowa, Legnicy, Wrocławia, a stamtąd w najodleglejsze skomunikowane kolejowo miejsca w Europie - pisaliśmy w naszym artykule "3 miliony złotych pozyskane, umowa podpisana".
Przebudowa ul. Wesołej i Armii Krajowej to m.in. nowe drogi, nowe parkingi, nowe przejścia dla pieszych, a także nowe trasy piesze wzdłuż bloków. Środki na ten cel w kwocie 2 milionów 850 tysięcy złotych Burmistrz Tomasz Kulczyński pozyskał z programu Polski Ład.

Rewitalizacja ulicy Sosnowej

Na realizację tej inwestycji mieszkańcy czekali blisko 20 lat. To także kolejny przykład skutecznego pozyskiwania środków zewnętrznych, które służyć będą kolejnym pokoleniom chocianowian. Aby to było możliwe Burmistrz Tomasz Kulczyński pozyskał z rządowego funduszu rozwoju dróg 1 milion 800 tysięcy złotych.

Niegdyś dziura na dziurze, a już teraz widać wyraźnie zarysowany trakt, gdzieniegdzie już zrobione chodniki i wreszcie mieszkańcy ulicy Sosnowej będą mogli dojechać do swych domów. Wszystko dzięki udanej współpracy radnego Marcina Ślipko z Burmistrzem Tomaszem Kulczyńskim i Ministrem Krzysztofem Kubowem - pisaliśmy w połowie sierpnia tego roku w artykule "Sosnowa zaczyna wyglądać".
Dzisiaj, prawie 4 miesiące po tamtym artykule ulica Sosnowa wygląda nareszcie tak, jak powinna od samego początku powstania tego osiedla (zdjęcia poniżej). 

Ścieżka rowerowa


Dla rowerzystów przygotowanych ma być 18-kilometrowy odcinek łączący Chocianów, Chocianowiec, Trzebnice, Brunów i Szklary Dolne z gminą wiejską Lubin, a następnie z miastem Lubin.

Koszt inwestycji to prawie 13 milionów złotych, z czego aż 75% Gmina Chocianów pozyskała z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Ścieżka ma być gotowa w przyszłym roku - pisaliśmy w artykule "Poznają przyrodniczo-turystyczne walory gminy".
17 kilometrów obejmuje teren poza miastem, a pozostały 1 kilometr znajduje się na terenie miasta Chocianów. To właśnie od tego pierwszego kilometra firma realizująca inwestycję rozpoczęła budowę ścieżki rowerowej (zdjęcia poniżej).

Świetlice wiejskie w Jabłonowie, Trzmielowie i Rakowie

Inwestycja warta ponad 3 miliony złotych w całości jest sfinansowana ze środków zewnętrznych. Realizowana jest nie w jednym, a trzech sołectwach, dzięki czemu zaszłości wielu pokoleń mieszkańców Jabłonowa, Trzmielowa oraz Rakowa zostaną nadrobione praktycznie w jednym czasie (czytaj: "Trzy świetlice za 3 miliony w trzech miejscowościach").

To właśnie w skutecznym działaniu władze naszej gminy udowadniają, że nic nie jest dla nich niemożliwe. Na szczególne wyróżnienie zasługuje w tym przypadku zaangażowanie Burmistrza Tomasza Kulczyńskiego, któremu na spełnienie swojej obietnicy udało się pozyskać środki zewnętrzne w wysokości blisko trzech milionów złotych - pisaliśmy w artykule "Paweł Baran: realizujemy dalej wszystkie zamierzone cele".
To właśnie współpraca radnych Pawła Barana i Artura Wandycza stała się przyczynkiem do niwelowania zaległości zapomnianych dotychczas miejscowości, jak Trzmielów i Raków. Do tego grona dołączyła także obecna radna Ewa Gołębiewska z Jabłonowa, której praca na rzecz społeczności lokalnej wpisuje się w strategię rozwoju naszej gminy (zdjęcia z budowy w galerii poniżej).

Termomodernizacja budynków szkoły i przedszkola

Obiekty Szkoły Podstawowej im. Odkrywców Polskiej Miedzi oraz Przedszkola Miejskiego w Chocianowie są wreszcie zmodernizowane. Mieszkańcy czekali na tę inwestycję ponad 15 lat, a wieloletni radny Piotrowski, który dotychczas tylko "monitował" temat dziś jest w opozycji. To właśnie odsunięcie od władzy nieudolnych ludzi spowodowało, że efektywne działanie jest możliwe.

Pomimo nasilającego się w mediach społecznościowych hejtu i kłamstw opozycji, a także przy braku współpracy radnych opozycyjnych (czytaj: "Nie monitują tylko modernizują") obecna władza realizuje dane mieszkańcom słowo. Wartość całego zadania to ponad 8 milionów 336 tysięcy, z czego Burmistrz pozyskał blisko 6 milionów 995 tysięcy 426 złotych środków zewnętrznych na jego realizację - pisaliśmy w artykule "Kolejne pozyskane miliony z korzyścią dla mieszkańców".
Dzięki działaniom podjętym przez Burmistrza Tomasza Kulczyńskiego już widać pierwsze efekty prac (zdjęcia poniżej).

Wymiana oświetlenia drogowego w całej gminie

Wymiana oświetlenia w Gminie Chocianów jest świetnym przykładem na oszczędności publicznych pieniędzy, zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców, a także na szczególną dbałość o środowisko w wykonaniu Burmistrza Tomasza Kulczyńskiego. To także kolejny już przykład na skuteczność w realizowaniu obietnic wyborczych, pozyskiwaniu zewnętrznych źródeł finansowania i skali działania, jakiej mieszkańcy naszej gminy nie widzieli przez ostatnich 30 lat.

- W całej naszej Gminie wymienię dla Państwa niemal wszystkie stare oprawy na nowoczesne energooszczędne oprawy LED, w niektórych miejscach, zgodnie z audytem także słupy wraz z oprawami - potwierdził Burmistrz Tomasz Kulczyński, o czym pisaliśmy w artykule "Ponad 9 milionów złotych dofinansowania zaświeci na ulicach Chocianowa".
Dzięki współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego na to zadanie Burmistrz Tomasz Kulczyński pozyskał 9 milionów 265 tysięcy 816 złotych. Całość zadania to łącznie 12 milionów 354 tysięcy 421 złotych.

Dom Dziennego Pobytu dla Seniora

Burmistrz Tomasz Kulczyński zapowiedział powstanie Domu Dziennego Pobytu, w którym seniorzy będą mogli spędzić wspólnie czas i np. pograć w szachy, porozmawiać, wymienić się doświadczeniami. Szef chocianowskiego samorządu ocenił, że prace nad tym projektem zaczną się jeszcze w tej kadencji, dlatego weryfikujemy, jak wygląda przebieg tej inwestycji.

Chocianów znalazł się na liście dofinansowanych projektów na utworzenie specjalnego Klubu w ramach wieloletniego programu "Senior+" na kwotę 200 tysięcy złotych - informowaliśmy w artykule "200 tysięcy złotych na Klub Seniora w Chocianowie".
Kolejne dofinansowanie na kwotę 200.000 zł zostało pozyskane przez Burmistrza Tomasza Kulczyńskiego z rządowego programu "Klub Senior+".

Rewitalizacja terenów zielonych

Ze środków pozyskanych na cele ekologiczne w kwocie ponad 300 tysięcy złotych wykonywane są obecnie zielone place zabaw i parki kieszonkowe przy ul. Sosnowej (nowy park), Armii Krajowej (nowe urządzenia do zabawy wraz z ogrodzeniem i sadzonkami drzew oraz krzewów ozdobnych), Bolka I Świdnickiego (nowe urządzenia siłowe, piłkarzyki i szachy, a już wkrótce również w tenisa stołowego, a wszystko w otoczeniu zieleni, nasadzonych drzew i krzewów ozdobnych), Krótkiej (plac zabaw na terenie zielonym z tyrolką i zielonymi sadzonkami) oraz na Sportowej.

Przebieg każdej z inwestycji zobaczysz na fotografiach poniżej.