Jest poniedziałek, 12. października i 286. dzień roku. Imieniny obchodzą Maksymilian oraz Witold. Dzisiaj w kartce z kalendarza swoje miejsce mają Międzynarodowy Dzień Reumatyzmu oraz Dzień Kolumba.

Columbus Day

To święto obchodzone jest w wielu państwach obu Ameryk i w Hiszpanii. Upamiętnia ono odkrycie Ameryki przez Krzysztofa Kolumba (12 października 1492). Jego nieoficjalne obchody sięgają XVIII wieku, a w większości krajów święto zostało oficjalnie uznane w XX wieku. Tradycyjnie obchodzone jest 12 października, natomiast w USA w drugi poniedziałek października.

W wielu miejscach święto było mocno związane z Kościołem katolickim (zwłaszcza z organizacją Rycerze Kolumba). Ten fakt, a także opozycja do kolonializmu, spowodowały, że Dzień Kolumba jest dla niektórych, np. dla działaczy tubylczych ludów obu Ameryk, świętem kontrowersyjnym.

Choroby reumatyczne


Reumatyzm to grupa chorób charakteryzujących się przewlekłymi zmianami zapalnymi w obrębie tkanki łącznej, spowodowanymi najczęściej reakcją autoimmunologiczną. Grupa chorób reumatycznych objawia się często zmianami chorobowymi w stawach i kościach, dając objawy bólowe i w skrajnych przypadkach ograniczenie ruchomości stawów, aż do całkowitego ich usztywnienia. Słowem "reumatyzm" lub też "gościec" najczęściej określa się w mowie potocznej reumatoidalne zapalenie stawów.

[KN]