Dziś czwartek, 23 lipca. Jest to także 205. dzień roku, a imieniny obchodzą Apolinary, Bogna oraz Kasjan. W kalendarzu świąt odnajdujemy dzisiaj Dzień Włóczykija.

Włóczykij to człowiek lubiący się włóczyć, włóczęga, obieżyświat. Po raz pierwszy pojawił się w literaturze w 1946 roku w książce Kometa nad Doliną Muminków z serii autorstwa Tove Jansson opowiadającej o Muminkach. Włóczykij to najlepszy przyjaciel Muminka, syn Joka, przyjaciela Tatusia Muminka. Lubi rozmyślać, grać na harmonijce i palić fajkę, uwielbia dobrą kawę, jest osobą, która woli samotność niż przebywanie w gronie przyjaciół, ale mimo to jest przyjacielski, empatyczny i mądry. Lubi piesze wędrówki, nienawidzi wszelkich zakazów. Jedyną osobą, której nie może znieść, jest strażnik pilnujący parku, z którym zresztą rozprawia się w jednej z powieści. Stara się posiadać jak najmniej rzeczy.

Na ilustracjach książek o Muminkach oraz w serialu Włóczykij nosi charakterystyczny, zielony kapelusz, szalik i długi, zielony płaszcz. Często nosi też plecak. W Dolinie Muminków mieszka w namiocie nad rzeką. Kiedy tylko zbliża się zima, wyrusza w daleką wyprawę na południe, by na wiosnę znów powrócić do Doliny. Ciekawostką jest, że główną inspiracją dla Tove Jansson przy tworzeniu postaci Włóczykija był jej przyjaciel Atos Wirtanen (1906–1979) – polityk, członek fińskiego parlamentu z ramienia socjaldemokratów w latach 1936 – 1953.

Ten dzień to święto wszystkich, którzy nie lubią zbyt długo przebywać w jednym miejscu, ale za to kochają wędrować, włóczyć się w poszukiwaniu przygód.
[KN]