Jest poniedziałek, dwudziesty czwarty dzień sierpnia i 237. dzień roku. Imieniny obchodzą Bartłomiej i Jerzy. Dzisiaj w kartce z kalendarza swoje miejsce ma Dzień Zdegradowania Plutona oraz Dzień Windowsa.

Czy Pluton to planeta?

Ta, jak się okazuje planeta karłowata (plutoid, najjaśniejszy obiekt pasa Kuipera), została odkryty już w 1930 roku przez amerykańskiego astronoma Clyde’a Tombaugha. Od odkrycia, aż do 2006 roku Pluton oficjalnie był uznawany za dziewiątą planetę Układu Słonecznego. Dokładnie w czwartek, 24 sierpnia 2006 roku Międzynarodowa Unia Astronomiczna odebrała Plutonowi status planety, co od wtedy oznacza, że Układ Słoneczny liczy tylko 8 planet.

Nowe okna na świat

Windows to potoczna nazwa dla rodziny systemów operacyjnych stworzonych przez firmę Microsoft. Windows działa na serwerach, systemach wbudowanych oraz na komputerach osobistych, z którymi są najczęściej kojarzone. Prezentację pierwszego graficznego środowiska pracy z rodziny Windows firmy Microsoft przeprowadzono już w listopadzie 1984. Wówczas była to graficzna nakładka na system operacyjny MS-DOS, która powstała w odpowiedzi na rosnącą popularność graficznych interfejsów użytkownika, takich jakie prezentowały na przykład komputery Macintosh. Nakładka, a później właściwy system operacyjny Windows po pewnym czasie zdominowały światowy rynek komputerów osobistych. Pierwszym stabilnym wydaniem był Windows 1.01 (ponieważ Windows 1.00 był nigdy nie wydaną wersją beta).
[KN]