Jest czwartek, dwudziesty siódmy dzień sierpnia i 240. dzień roku. Imieniny obchodzą Cezary, Józef i Monika. Dzisiaj w kartce z kalendarza swoje miejsce ma Międzynarodowy Dzień Gier Książkowych.

Dzisiaj ludzie na całym świecie mogą świętować swoją miłość do interaktywnej zabawy z książką. Datę wybrano z racji tego, że 27 sierpnia 1982 roku ukazał się pierwszy gamebook Fighting Fantasy, The Warlock of Firetop Mountain, napisany przez Steve'a Jacksona i Iana Livingstone. Gra paragrafowa to gra książkowa (gamebook), oparta na wyobraźni gracza, podobna do gry fabularnej, ale przeznaczona najczęściej dla jednej osoby. Inne nazwy gier paragrafowych to fantasolo (nazwa używana w Polsce w latach osiemdziesiątych do oznaczenia polskiego odpowiednika gier książkowych typu „fighting fantasy”) lub paragrafówki.

Gra polega na czytaniu opisów i dokonywaniu wyborów, z których każdy odsyła nas do innego paragrafu w książce (stąd nazwa). W trakcie gry można zbierać przedmioty (swój stan posiadania gracz przeważnie zapisuje na osobnej kartce) i ich używać, zmieniają się także takie wartości jak siła czy punkty życia. Istnieją też pozycje pozbawione podobnych statystyk, które skupiają się na dążeniu do uzyskania jak najbardziej literackiej formy zbliżonej do opowiadania.
[KN]