Jest czwartek, 8. października i 282. dzień roku. Imieniny obchodzą Laurencja, Pelagia oraz Brygida. Dzisiaj w kartce z kalendarza swoje miejsce ma Światowy Dzień Wzroku.

Święto obchodzone corocznie od 2000 roku w drugi czwartek października, organizowane jest przez międzynarodową koalicję VISION 2020, zrzeszającą 26 organizacji, w tym Międzynarodową Agencję do Zapobiegania Ślepocie oraz Światową Organizację Zdrowia. Celem koalicji „VISION 2020: The Right to Sight” (Prawo do Widzenia) jest zlikwidowanie do końca tego roku możliwych do wyeliminowania przyczyn ślepoty. Obchody święta mają na celu promowanie wiedzy na temat wad wzroku i znaczenia profilaktyki.

Na świecie żyje około 45 milionów osób niewidomych i 269 milionów osób z zaburzeniami widzenia, co daje sumę 314 milionów osób na świecie z dysfunkcją wzroku, czyli około 4,49% populacji ludzkiej. Wśród przyczyn ślepoty jest wymieniane m.in. ubóstwo oraz choroby, np. zaćma, jaskra, cukrzyca i nieskorygowane wady wzroku. Stwierdzono, że 80% przypadków ślepoty można uniknąć dzięki profilaktyce i podstawowym formom leczenia.
[KN]