Już w nadchodzącą sobotę tj 07.09.2019 w Regionalnym Centrum Kultury w Chocianowie Mieszkańcy Miasta i Gminy będą mogli wspólnie uczestniczyć w Narodowym Czytaniu. Akcję tą w 2012 roku zapoczątkował Prezydent Bronisław Komorowski lekturą „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza.

W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza oraz „Lalkę” Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. W całej Polsce i za granicą dramat ten przeczytano w ponad 2000 miejsc.

W tym roku para prezydencka postawiła na nowele polskie. Spośród ponad 100 propozycji wyłoniono osiem lektur na – ośme Narodowe Czytanie.

1. Dobra pani – Eliza Orzeszkowa
2. Dym – Maria Konopnicka
3. Katarynka – Bolesław Prus
4. Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz
5. Orka – Władysław Stanisław Reymont
6. Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski
7. Sachem – Henryk Sienkiewicz
8. Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski

Chocianowska biblioteka wybrała „Katarynkę” Bolesława Prusa – Niezwykłość tej książki polega na jej wilotematyczności, której nie da się zredukować do jednego głównego tematu, niesie za sobą ogromne przesłanie, ukazuje wrażliwość człowieka, na nieszczęście jakie spotkało innych. Jest krótka, jednocześnie pozwala wyzwolić w człowieku pewne dygresje, które mogą mieć wpływ na wewnętrzne przemiany – mówi Sylwia Kondysz, Dyrektor Biblioteki Publicznej w Chocianowie.

W imieniu organizatorów, serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w wydarzeniu. Akcja ta nie tylko popularyzuje czytelnictwo, ale również integruje mieszkańców poprzez współtworzenie tak pięknego wydarzenia jakim jest NARODOWE CZYTANIE.