Już w najbliższą niedzielę wybory do Europarlamentu. 9 kwietnia mieszkańcy Chocianowa wybiorą europosłów wspólnie z pozostałymi mieszkańcami województwa dolnośląskiego oraz województwa opolskiego. Kto startuje?

Z terenu województw dolnośląskiego i opolskiego startuje łącznie 70 kandydatów, po 10 na każdą z 7 list: KKW Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni - Polskie Stronnictwo Ludowe, KW Konfederacja Wolność i Niepodległość, KWW Bezpartyjni Samorządowcy - Normalna Polska w Normalnej Europie, KW POLEXIT, KKW Koalicja Obywatelska, KKW Lewica oraz KW Prawo i Sprawiedliwość.

Polska wybierze do 53 europosłów

Wśród kandydatów z naszego okręgu wyborczego nie ma co prawda żadnego mieszkańca naszej gminy, ale na listach pojawił się np. Marszałek Województwa Dolnośląskiego Paweł Gancarz (dwójka na liście nr 1), jako jedyny spośród startujących, który może mieć obecnie faktyczne przełożenie na sprawy Chocianowa na regionalnej scenie politycznej. To bowiem od jego polityki zależeć będzie czy np. z Chocianowa pojadą pociągi do Przemkowa. Zgodnie z zapowiedziami Marszałka Gancarza dotychczasowa polityka transportowa ma być kontynuowana.

- Przede wszystkim Paweł Gancarz to rolnik i samorządowiec z krwi i kości. Przez 9 lat pełnił funkcję wójta gminy Stoszowice, a potem podsekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury. Jestem przekonany, że Pan Marszałek Paweł Gancarz zawsze będzie występował w interesie mieszkańców Województwa Dolnośląskiego i dlatego jest godny polecenia w wyborach do Parlamentu Europejskiego - opisuje Pawła Gancarza jego bliski współpracownik, Prezes Zarządu Regionalnego Związku Rolników, Kółek i Organizacji rolniczych w Legnicy Radosław Zysnarski. - Ja, w niedzielę 9 czerwca swój głos oddam na Pana Marszałka Pawła Gancarza - dodaje Zysnarski.
Paweł Gancarz w Sejmiku Województwa Dolnośląskiego jest klubowym kolegą byłych członków Zarządu Województwa: Marszałka Cezarego Przybylskiego i Wicemarszałka Tymoteusza Myrdy oraz aktualnego Wicemarszałka Województwa Michała Rado (czytaj: "Michał Rado Wicemarszałkiem Województwa Dolnośląskiego"). To właśnie ten klub radnych ma obecnie największe przełożenie na sprawy naszego województwa, a samego Pawła Gancarza na stanowisko Marszałka Województwa poprali zarówno przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości, jak i Koalicji Obywatelskiej. Teraz jego ewentualny mandat europosła jest w rękach mieszkańców województw dolnośląskiego i opolskiego.