W sobotę w Regionalnym Centrum Kultury w Chocianowie odbyła się kolejna edycja Narodowego Czytania pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej.

Podczas tegorocznej odsłony akcji, Para Prezydencka zaproponowała do czytania Polskie Nowele. Wybrane utwory reprezentują różne epoki i style, od romantyzmu po dwudziestolecie międzywojenne ale łączy je to, co najważniejsze: są na trwałe wpisane w historię polskiej literatury.

Chocianowska biblioteka w tym roku wybrała „Katarynkę” Bolesława Prusa – Niezwykłość tej książki polega na jej wilotematyczności, której nie da się zredukować do jednego głównego tematu, niesie za sobą ogromne przesłanie, ukazuje wrażliwość człowieka, na nieszczęście jakie spotkało innych. Jest krótka, jednocześnie pozwala wyzwolić w człowieku pewne dygresje, które mogą mieć wpływ na wewnętrzne przemiany – mówi Sylwia Kondysz, Dyrektor Biblioteki Publicznej w Chocianowie.

Spotkanie rozpoczęło się od odczytania listu Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy przez Sekretarz Miasta i Gminy Chocianów Partycję Jugo. Po odczytanym liście w kilku zdaniach została przedstawiona geneza wybranej noweli. Po oficjalnym rozpoczęciu spotkania zgromadzeni mieszkańcy i goście zostali zaproszeni do ,,Narodowego Czytania".

Na Narodowym Czytaniu pojawili się m.in. Radna Powiat Polkowickiego - Marcelina Falkiewicz, Radni Miejscy - Paweł Bujak oraz Jerzy Bałecki. Wśród osób, które zjawiły się w Regionalne Centrum Kultury była także pedagog Izabela Szwed, która w dniu wczorajszym złożyła mandat radnej miejskiej.