W ramach Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu (USK) otwarty został pododdział, który stanowić będzie zabezpieczenie dla regionu w leczeniu pacjentów z ostrą niewydolnością oddechową, spowodowaną wirusem SARS-CoV2.

Projekt zrealizowany został we współpracy Wojewody Dolnośląskiego z Uniwersytetem Medycznym we Wrocławiu oraz Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym. Decyzja o utworzeniu pododdziału wydana została przez Wojewodę Dolnośląskiego.

"Remont i przystosowanie budynku realizował Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu, a półtora miliona złotych w formie dotacji celowej zobowiązał się przekazać na ten cel Wojewoda Dolnośląski"
- Korzystamy z wszelkich dostępnych środków i wdrażamy kolejne rozwiązania, aby walczyć z koronawirusem i zabezpieczyć pacjentów na Dolnym Śląsku. Dlatego też utworzyliśmy pododdział z kolejnymi 8 stanowiskami intensywnej terapii, z możliwością rozszerzenia do 14 łóżek - mówi Wojewoda Dolnośląski Jarosław Obremski.

Remont i przystosowanie budynku realizował Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu, a półtora miliona złotych w formie dotacji celowej zobowiązał się przekazać na ten cel Wojewoda Dolnośląski. Do pracy w obiekcie oddelegowani zostali lekarze anestezjolodzy, pielęgniarki i ratownicy z USK. Wyposażenie pochodzi z innych oddziałów w ramach możliwości sprzętowych szpitala.

"Decyzja o utworzeniu pododdziału wydana została przez Wojewodę Dolnośląskiego"
Aby w pełni doposażyć obiekt, część aparatury ufundowali darczyńcy, m.in. firma AB w ramach akcji "ABy razem" ufundowała dwa respiratory, najnowocześniejsze urządzenia tego typu na rynku. Fundacja Santander Bank Polska zakupiła trzy respiratory, a kolejne dwa przekazała Polpharma. Zakup łóżek sfinansował Santander Consumer Bank, natomiast Fundacja Uniwersytetu Medycznego ufundowała siedem kardiomonitorów.
[KN]