Wojewoda Dolnośląski, Jarosław Obremski na popołudniowej konferencji prasowej poinformował, że odwołuje wszystkie imprezy masowe, czyli takie, w których udział mogłoby wziąć przynajmniej 1000 osób. O ile mecze piłkarskie odbywać się będą bez udziału publiczności, o tyle koncerty i inne wydarzenia kulturalne od jutra zostają odwołane.

W wyniku ustaleń po posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego pod przewodnictwem Premiera Mateusza Morawieckiego w dniu 8 marca 2020 roku, po dokonaniu analizy sytuacji epidemiologicznej związanej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2, Główny Inspektor Sanitarny rekomenduje odwołanie wszystkich imprez masowych powyżej 1000 osób, organizowanych w pomieszczeniach zamkniętych.

- Formalnie będzie to wydanie zakazu udziału publiczności w tych imprezach. Można sobie wyobrazić mecz piłkarski czy siatkówki bez publiczności, ale koncert miałby sens, gdyby był tylko rejestrowany przez media i transmitowany - informuje wojewoda Obremski.

Z informacji przekazanych na konferencji prasowej wynika, że odwołany zostanie np. koncert Dire Straits zaplanowany na najbliższą sobotę we Wrocławiu. W sprawie innych imprez masowych najlepiej o szczegóły najlepiej dopytywać bezpośrednio organizatorów, bowiem wydarzenia, w których brać będzie mniej niż 1000 osób prawdopodobnie odbędą się.

Organizacja imprez masowych każdorazowo podlega analizie pod kątem oceny ryzyka celem zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego uczestnikom. Decyzje podejmuje wojewoda, który może wystąpić o rekomendacje do Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego, a w wyjątkowych przypadkach (szczególnie skomplikowane okoliczności) do Głównego Inspektora Sanitarnego.
[KN]