Czy kradzieże, którymi w ostatnich tygodniach żyli mieszkańcy naszej gminy wreszcie się skończą? Wskazuje na to wyśmienita praca chocianowskich stróżów prawa, którzy zatrzymali złodzieja lamp solarnych, które za pieniądze z dofinansowania zakupił Burmistrz Tomasz Kulczyński. Złodziejem okazał się 38-letni mieszkaniec Chojnowa.

Przypomnijmy, że montaż nowych lamp solarnych był w naszej gminie możliwy dzięki kolejnym pozyskanym przez Burmistrza Tomasza Kulczyńskiego środkom (na ten cel blisko półtora miliona złotych zasiliło budżet Chocianowa). O ich montażu i efektywności pisaliśmy m.in. na stronach: "Energię ze słońca wykorzystują po zmroku", "Aż 130 nowych lamp rozjaśni ulice w gminie" oraz "Lampy solarne już działają. Gdzie?".

Złodziej w rękach chocianowskich stróżów prawa

Przyszedł także czas na smutne informacje o kradzieżach. Pierwsza z nich miała miejsce w miejscowości Ogrodzisko i jako pierwsi opisali ją dziennikarze chocianow.tv (reportaż znajdziecie na stronie: "Zabrali światło pod osłoną nocy"). To jednak nie koniec, bo jak się okazało kolejne miały miejsce m.in. w Chocianowcu i Trzebnicach. Na całe szczęście z pomocą przyszli chocianowscy funkcjonariusze!

W imieniu wszystkich mieszkańców gminy Chocianów dziękuję chocianowskim stróżom prawa za postawę i podjęte działania operacyjne. Ten sukces pozwoli nam wszystkim cieszyć się bezpieczeństwem przy oświetlonych ulicach, przystankach i przejściach dla pieszych, wszędzie tam, gdzie mieszkańcy zgłaszali nam potrzebę montażu lamp solarnych - przekazał za naszym pośrednictwem Burmistrz Tomasz Kulczyński. - Mam ogromną wdzięczność także za dotychczasową współpracę, bo wspólnymi siłami robimy dobre rzeczy dla naszej lokalnej społeczności. Naprawdę Szacunek! - dodał szef chocianowskiego samorządu.
Jak informują policjanci, osoby, które decydują się na to, żeby sięgnąć po cudzą własność, najczęściej kradną wartościowe przedmioty, które potem mogą łatwo zamienić na gotówkę. Niektóre kradzieże zasługują jednak na szczególnie potępienie. Na przykład takie, w których złodzieje zabierają sprzęt wpływający na bezpieczeństwo pieszych, kierowców oraz pozostałych uczestników ruchu drogowego. Sprawcę właśnie takich przestępstw namierzyli funkcjonariusze z Chocianowa, którym ponadto udało się odzyskać utracone lampy.

Kilka z nowoczesnych latarni solarnych zainstalowanych na terenie miasta i gminy Chocianów stało się celem przestępcy, który ostatecznie zawitał, choć nie dobrowolnie, do budynku Komisariatu Policji w Chocianowie. Zanim jednak to nastąpiło chocianowscy funkcjonariusze wytypowali jakim samochodem poruszał się przestępca, który jeżdżąc wypożyczonym "dostawczakiem" demontował i kradł nowoczesne lampy z panelami słonecznymi zlokalizowane wzdłuż ciągów komunikacyjnych - komentuje mł.asp. Przemysław Rybikowski, Oficer Prasowy KPP w Polkowicach.
Funkcjonariusze ustalili, że zanim doszło do przestępstwa, sprawca przez Internet zrobił rozpoznanie cen nowoczesnego oświetlenia "słonecznego", a także "studiował" informacje pomocne mu przy demontażu słupów i znajdujących się na nich lamp.

-  Policjanci z Chocianowa wpadli na ślad złodzieja stojącego za opisywanymi kradzieżami dzięki podjętym czynnościom operacyjnym i przy wykorzystaniu szeroko pojętej technologii satelitarnej. Funkcjonariusze po podstawowych ustaleniach jak po nitce do kłębka trafili na jedną z ulic w Chojnowie, gdzie ich oczom ukazał się wytypowany samochód za kierownicą którego siedział 38-latek. Mieszkaniec Chojnowa został natychmiast zatrzymany, po czym funkcjonariusze przeszukując wspomniany pojazd znaleźli i zabezpieczyli skradzione mienie - dodaje funkcjonariusz.
Jak zapewniają policjanci, lampy w najbliższych dniach wrócą we władanie Urzędu Miasta i Gminy w Chocianowie i będą nadal wpływać na bezpieczeństwo mieszkańców. Zatrzymany 38-latek musi natomiast liczyć się z konsekwencjami. Mężczyzna usłyszał zarzuty kradzieży, za co może trafić do zakładu karnego nawet na 5 lat.