Coraz mniej czasu na ubieganie się o wsparcie mają producenci rolni, których uprawy zostały zniszczone w wyniku wystąpienia powodzi, gradu, deszczu nawalnego, przymrozków wiosennych lub huraganu. Wnioski o przyznanie pomocy w ramach wszystkich naborów są przyjmowane do 15 listopada 2024 r. za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Rolnikom przysługuje wsparcie za:

  • szkody w uprawach, spowodowane wystąpieniem gradu, deszczu nawalnego, przymrozków wiosennych lub huraganu, do 10 września (wnioski o dotację w wysokości 3 000, 2 000, 1 000 zł na 1 ha oraz wnioski o refundację III i IV raty podatku rolnego),
  • straty w wyniku wrześniowej powodzi, w związku z którą wprowadzono stan klęski żywiołowej (wnioski o dotację w wysokości 4 000, 5 000 zł na 1 ha).

Wsparcie za straty powodziowe jest przeznaczone dla producentów rolnych:

  • którzy ponieśli straty w wyniku zalania wodami powodziowymi użytków rolnych, na których pozostały niezebrane plony kukurydzy, buraków cukrowych, ziemniaków, soi, konopi włóknistych, tytoniu, chmielu, lnu, winorośli, ziół, słonecznika lub warzyw,
  • w których gospodarstwach wystąpiły straty na skutek wrześniowej powodzi i zostały oszacowane przez komisje  powołane przez wojewodę.

Straty w niezebranych uprawach będą weryfikowane na podstawie map działek z uprawami z bazy referencyjnej ARiMR oraz map satelitarnych IMiGW, z określonym obszarem użytków rolnych zalanych wodami powodziowymi. Na obszarze powiatów, dla których ogłoszono stan klęski żywiołowej, uprawy rolne zostały utracone w 100%.
Warunkiem refundacji III i IV raty podatku rolnego będzie dołączenie do wniosku protokołu strat oszacowanych przez komisję powołaną przez wojewodę oraz nakazu podatkowego, w którym dla danego gospodarstwa rolnego wykazana jest kwota III i IV raty podatku rolnego.

Źródło: ARiMR