Ich dobytek spłonął, dlatego radni szybko założyli zbiórkę pieniędzy na jednym z portali. Teraz przyszedł czas na rozliczenie zbiórki i przekazanie gotówki potrzebującym. Ponad 6 tysięcy złotych trafiło już do pierwszej rodziny.

Przypomnijmy, że gdy tylko radni z Klubu Radnych Chocianów 2023 dowiedzieli się o nieszczęściu, jakie spotkało w nocy z czwartku, 23 listopada na piątek, 24 listopada ubiegłego roku trzy rodziny z Chocianowca od razu postanowili działać. Artur Wandycz, szef Klubu Radnych Chocianów 2023 założył zbiórkę na portalu internetowym, urzędnicy z chocianowskiego magistratu na szybko zebrali i wpłacili tysiąc złotych, a Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Piotr Wandycz wpłacił całą swoją dietę.

W nocy z czwartku, 23 listopada na piątek, 24 listopada w Chocianowcu w jednym z budynków wielorodzinnych wybuchł pożar. Na szczęście obyło się bez ofiar, ponieważ wszyscy mieszkańcy zostali w porę ewakuowani. Na miejscu pracowało 12 jednostek straży pożarnej, m.in. z Państwowej Straży Pożarnej z Polkowic i Chojnowa oraz z Ochotniczych Straży Pożarnych z Jaroszówki, Chocianowa, Parchowa, Szklar Dolnych, Nowej Wsi Lubińskiej, Przemkowa i Sobina, a także policja, pogotowie i energetyka. Co istotne, z informacji pozyskanych od administratora, budynek przeszedł kontrolę państwowej straży pożarnej oraz był po przeglądzie kominiarskim i budowlanym w bieżącym kwartale - informowaliśmy wówczas.
Na zorganizowaną zbiórkę (czytaj: "Zbiórka dla poszkodowanych w nocnym pożarze trwa!") odpowiedzieli m.in. radni, urzędnicy z tutejszego magistratu, ale także zwykli mieszkańcy, dzięki czemu udało się zebrać łącznie ponad 18 tysięcy złotych. W przeliczeniu na każdą z trzech rodzin wyszło około 6 tysięcy złotych. Pierwszą z kwot przekazali w poniedziałek, 19 lutego rano radni Artur Wandycz oraz Marcin Ślipko.

- Cieszę się, że udało nam się zmobilizować mieszkańców naszej gminy, aby zebrać kwotę 18 tysięcy złotych. Każda z rodzin otrzyma od nas po 6 tysięcy złotych, aby pomóc im w tym trudnym czasie. Ten zastrzyk gotówki z pewnością wesprze ich w kupieniu potrzebnych rzeczy, które uległy zniszczeniu podczas pożaru - komentuje radny Marcin Ślipko, który uczestniczył we wręczeniu pierwszej rodzinie pomocy finansowej.
Jak ustaliliśmy w najbliższym czasie pomoc trafi także do kolejnych rodzin, o czym z pewnością poinformujemy na łamach naszego portalu.