W ubiegłą niedzielę obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Chocianowianie po raz trzeci pobiegli, by ich uczcić. Bieg miał na celu także popularyzację biegania, wdrażanie zasad kultury rywalizacji i kibicowania, promocję zdrowego stylu życia oraz integrację społeczności lokalnej.

Głównym celem przełajowego biegu pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Chocianów Tomasza Kulczyńskiego po terenach Chocianowskiego Parku Piastowskiego było uczczenie pamięci Żołnierzy Wyklętych.

- Jesteśmy tu, bo to bieg pamięci o ludziach, którzy do końca swoich dni walczyli o Polskę wolną i niepodległą - mówił na starcie wyścigu Burmistrz Chocianowa, Tomasz Kulczyński - mogę powiedzieć śmiało, że nas o tym w szkole nie uczono - wspominał burmistrz.

Burmistrz zapowiedział także powstanie specjalnego obiektu, który upamiętni Żołnierzy Wyklętych i będzie doskonałym miejscem do oddawania im czci oraz składania kwiatów w to narodowe święto. Po odśpiewaniu hymnu państwowego na dystansie 4 kilometrów zmierzyli się zawodnicy powyżej 15 roku życia w kategorii open kobiet i mężczyzn. Pięć minut później wystartowali uczniowie klas 1-3, którzy przemierzyli odcinek 500 metrów. 

W kategorii kobiet pierwsze na mecie znalazły się: Sylwia Kasperska, Joanna Sokalska oraz Grażyna Rączkowska, zaś w kategorii mężczyzn na podium znaleźli się: Piotr Machoń, Adrian Ściubidło oraz Adam Witek. W kategorii dzieci na metę dobiegli chłopcy: Mikołaj Sokalski, Filip Wandycz oraz Kacper Majchrzak. III Chocianowski Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych zorganizowali wspólnie Miasto i Gmina Chocianów, Regionalne Centrum Kultury oraz Klub Olimpijczyka Zespołu Szkół w Chocianowie.
[KN]