Uczniowie podstawówek z naszej gminy w ostatnich dniach spisali się na medal. Wszystko z okazji akcji Sprzątania Świata, która tradycyjnie odbywa się w trzeci weekend września. Każda ze szkół podsumowała to wydarzenie obszernymi galeriami zdjęć, które zebraliśmy dla Was w jednym miejscu!

Pomysł na sprzątanie świata przywędrował do Polski, a także innych krajów, z odległej Australii. Inicjatorem akcji był Ina Kiernana, australijski biznesmen i żeglarz, którego podczas morskich podroży zaniepokoiły ogromne ilości śmieci pływające w oceanie. Data Sprzątania Świata nieprzypadkowo została wyznaczona na koniec września. W tym czasie zauważalny jest ogromny wzrost liczby odpadów w przestrzeni publicznej po okresie wakacyjnym.

Wrzesień to miesiąc, w którym jak co roku włączamy się w akcję "Sprzątania Świata", która jest dla dzieci atrakcyjną i aktywną formą edukacji ekologicznej. Jest rzeczywistą lekcją ochrony środowiska, dzięki której uczymy się bardziej przyjaznego stosunku do naszej planety. Dlatego 15 września uczniowie z klas II -VIII pod opieką wychowawców wyruszyli na wielkie porządkowanie wyznaczonego terenu. Akcję rozpoczęto pogadanką na temat bezpieczeństwa oraz celów głównych akcji. Wszyscy uczestnicy otrzymali worki na śmieci i ochronne rękawiczki. Dzieci bardzo zaangażowały się w tę akcję i dokładnie wykonały swoje zadanie. Czynny udział w tym przedsięwzięciu dał uczniom do zrozumienia, że należy dbać o swoje środowisko oraz czystość otoczenia. Koordynator akcji dziękuje wszystkim za zaangażowanie - podsumowali akcję nauczyciele ze Szkoły Podstawowej im. Odkrywców Polskiej Miedzi w Chocianowie.

Akcja Sprzątanie Świata w Szkole Podstawowej w Parchowie, z tej okazji cała społeczność szkolna wyruszyła sprzątać naszą piękną okolicę. Jest moc - podsumowali nauczyciele Szkoły Podstawowej w Parchowie.

Jak co roku nasi uczniowie wzięli udział w akcji "Sprzątanie świata". Dziękujemy za ogromne zaangażowanie i zapraszamy do galerii zdjęć - przekazali nauczyciele Szkoły Podstawowej im. Władysława Stanisława Reymonta w Trzebnicach. - To już 30 akcja „Sprzątania świata”, która w tym roku przebiegała pod hasłem „Sprzątanie świata łączy ludzi”. Uczy ona poszanowania środowiska i promuje ograniczanie wytwarzanych odpadów. Celem akcji „Sprzątanie świata” jest przede wszystkim rozbudzenie świadomości ekologicznej uczniów i odpowiedzialności za środowisko naturalne jest. Akcja ma również na celu pokazanie uczniom, że rozwiązaniem problemu zaśmieconego środowiska nie jest tylko coroczna zbiórka śmieci, lecz głównie zmiana nawyków w codziennym życiu, segregacja i umiejętne gospodarowanie odpadami. 18 września uczniowie naszej szkoły, dzieci z oddziałów przedszkolnych zaopatrzeni w worki i jednorazowe rękawiczki po raz kolejny uczestniczyli w akcji ekologicznej. Nauczyciele przeprowadzili pogadanką na temat bezpieczeństwa oraz celów głównych akcji. Dzieci sprzątały teren wokół szkoły i okolice. Dzięki pięknej, słonecznej pogodzie akcja przebiegła szybko i sprawnie. Udział w tym przedsięwzięciu dał uczniom do zrozumienia, że należy dbać o swoje środowisko oraz czystość otoczenia. Dziękujemy Wszystkim za zaangażowanie - dodali w mediach społecznościowych.

Sprzątanie świata - Polska" jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska, tak więc… hej, ho, hej, ho, posprzątać by się szło! - przekazali nauczyciele Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Szklarach Dolnych.
Wszystkie zdjęcia opublikowane na stronach szkół w mediach społecznościowych zebraliśmy poniżej.