- Jednym z głównych założeń rządu jest poprawianie sytuacji finansowej obywateli. W tym celu realizujemy wiele programów, a także wprowadzamy historyczną obniżkę podatków - zapowiadają rządzący. Obecnie cały świat zmaga się z inflacją. Ceny paliw, energii i żywności rosną w wielu krajach, dlatego Premier Morawiecki ogłosił plan, który ma złagodzić Polakom skutki tego negatywnego trendu. Sprawdzamy szczegóły.

Pakiet rozwiązań, które wesprą gospodarstwa domowe o niskich i średnich dochodach zaprezentował Premier Mateusz Morawiecki. Z części założeń tzw. tarczy antyinflacyjnej mają skorzystać wszyscy Polacy. Zgodnie z wyliczeniami rządu, łącznie przewidziano blisko 10 mld zł oszczędności! Planowana jest obniżka cen paliw i gazu, zerowa akcyza na energię elektryczną oraz dodatek osłonowy.

- Aby złagodzić i zamortyzować wzrost inflacji zrobimy wszystko, co w naszych rękach, aby Polacy mogli łatwiej przejść przez okres najbliższych miesięcy, może nawet paru kwartałów. Jak będzie trzeba, to w przyszłości podejmiemy kolejne działania - zaznaczył premier Mateusz Morawiecki. - Wszystkie nasze działania antyinflacyjne to koszt ok. 10 mld zł - podkreślił premier.
Jak zaznaczył szef rządu, obszar wsparcia będzie obejmował trzy najważniejsze pola: ceny paliw, energii oraz żywności. Za główny cel rząd w trakcie trwania pandemii koronawirusa obrał sobie ochronę miejsc pracy i wsparcie przedsiębiorców. Teraz przyszedł czas na wsparcie gospodarstw domowych.

Dodatek osłonowy

Wzrost cen za energię elektryczną jest spowodowany m.in. wzrostem cen surowców. Aby załagodzić skutki wyższych rachunków za prąd i rosnących cen żywności, rząd wprowadzi dodatek osłonowy, który zrekompensuje koszty VAT energii elektrycznej i podstawowych produktów spożywczych: pieczywa, wędlin, mleka i produktów mlecznych (np. serów i masła), mięsa i jaj. Rozwiązaniem ma być właśnie dodatek, ze względu na unijny zakaz redukcji stawki VAT do 0%.

Dodatek zrekompensuje VAT na energię elektryczną do 0 proc. w wysokości ok. 2,1 mld zł,a także VAT do 0 proc. na żywność w wysokości ok. 1,5 mld zł - czytamy na rządowych stronach. - Z dodatku będzie mogło skorzystać ok. 6,8 mln gospodarstw domowych. Obowiązywać będzie zasada „złotówka za złotówkę”. Wypłata pieniędzy będzie odbywała się w dwóch ratach w 2022 r.
Kto może liczyć na wsparcie? O tym zadecyduje kryterium dochodowe gospodarstw domowych, które pozwoli na objęcie pomocą finansową większej grupy osób: dopłatą 400 zł w skali roku dla gospodarstw domowych jednoosobowych o dochodach do 2100 zł miesięcznie, dopłatą 600 zł w skali roku dla gospodarstw domowych 2-3 osobowych o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie, dopłatą 850 zł w skali roku dla gospodarstw domowych 4-5 osobowych o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie oraz dopłatą 1150 zł w skali roku dla gospodarstw domowych 6. osobowych i więcej o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie.

Obniżka akcyzy i podatków obejmie ceny paliw, energię elektryczną oraz gaz ziemny

Wzrost cen energii elektrycznej jest spowodowany kryzysem gazowym oraz wzrostem cen uprawnień do emisji CO2 w unijnym systemie Europejskiego Systemu Handlu Emisjami (UE ETS).

Zwalniamy z akcyzy gospodarstwa domowe. Oznacza to obniżkę z obecnych 5 zł/MWh do 0 zł/MWh - zapowiadają rządzący. - Obniżymy akcyzę na energię elektryczną dla pozostałych odbiorców do minimum UE - dodają.
Oprócz tego, na 3 miesiące (od stycznia do marca 2022 roku) obniżony zostanie podatek VAT za prąd z poziomu 23 do 5 procent. Skorzystać mają także użytkownicy samochodów. Od 20 grudnia 2021 roku do 20 maja 2022 roku wysokość akcyzy zostanie obniżona do minimalnego poziomu dopuszczalnego w Unii Europejskiej. Dodatkowo od 1 stycznia do 31 maja 2022 paliwa zostaną zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej.

Obecny kryzys na rynku gazu i związane z nimi drastyczne wzrosty cen błękitnego surowca w całej Unii Europejskiej, budzą rosnący niepokój mieszkańców – zwłaszcza przed zbliżającym się sezonem zimowym - podkreśla rząd. - Dlatego obniżymy stawki dla odbiorców gazu za pomocą narzędzi podatkowych. Obniżka podatku VAT na gaz do poziomu 8 proc., z obecnego 23 proc., na 3 miesiące – od stycznia do marca 2022 r. - dodają rządzący.