Zablokowany przejazd kolejowy na ulicy Trzebnickiej w Chocianowie i działania mundurowych - to efekt kontrolowanej symulacji wypadku i działań ratunkowych jakie dzisiaj przed południem przeprowadziły służby.

Kontrolowana symulacja wypadku miała na celu przećwiczenie akcji ratunkowej służb na torach kolejowych. W tym celu strażacy wybrali przejazd kolejowy przy ulicy Trzebnickiej w Chocianowie.

- Scenariusz obejmował zdarzenie masowe, w którym łączna ilość osób poszkodowanych wynosiła około 13 rannych. Ćwiczenia zakładały wypadek komunikacyjny, w którym uczestniczyły dwa pojazdy osobowe oraz pojazd szynowy. Jeden z pojazdów osobowych z 5 osobami na drodze powiatowej wyprzedza samochód osobowy z 5 osobami, który zatrzymał się przed przejazdem kolejowym uderzając w pojazd szynowy, w którym podróżowały 3 osoby - wyjaśnia działania służb Komendant Gminny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Chocianowie druh Adam Horoszczak.
W manewrach wzięli udział strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Polkowicach oraz Ochotniczych Straży Pożarnych z gminy Chocianów, policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Polkowicach, Zespół Ratownictwa Medycznego oraz Gminne Centrum Zarządzania Kryzysowego w Chocianowie przy współpracy z Dolnośląską Służbą Dróg i Kolei we Wrocławiu. Pojazd, który posłużył do akcji został użyczony przez firmę "Egon" Skup Złomu z Głogowskiej 18.

- Dziękujemy osobom i instytucjom, które zaangażowały się w organizację ćwiczeń. Cieszy nas bardzo obecność Burmistrza Tomasza Kulczyńskiego, Marszałka Tymoteusza Myrdy, Starosty Kamila Ciupaka oraz radnych Rady Miejskiej w Chocianowie, a także Komendanta PSP mł. bryg. Piotra Woźniakiewicza, Dowódcę JRG mł. kpt. Jacka Sasielę,  Kierownika Ogniwa Prewencji Łukasza Baranowskiego, Ewy Orłowskiej oraz Tomasza Maciejewskiego z Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei, Pawła Pawłowskiego z Nadleśnictwa Chocianów, Tomasza Pieniawskiego z Zarządu Dróg Powiatowych, Waldemara Falarczyka z Gminnego Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz Agaty Wesołowskiej z Regionalnego Centrum Kultury - informuje Piotr Wandycz. - Wstępnie ustaliliśmy, że nie była to ostatnia akcja ćwiczeniowa tego typu, za co dziękuję Kolejom Dolnośląskim oraz Dolnośląskiej Służbie Dróg i Kolei we Wrocławiu - dodaje Piotr Wandycz.
W rolę pozorantów wcielili się druhowie z Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej z Parchowa. Przypomnijmy, że wczoraj prosiliśmy o zachowanie szczególnej ostrożności w pobliżu torów. Dzisiejsza akcja miała na celu uświadomienie kierowcom i pieszym, jak ważne jest dbanie o bezpieczeństwo.