W Polsce data 17 września stała się symbolem krzywd doznanych z rąk totalitarnego państwa kierowanego przez zbrodniarza, Józefa Stalina, którego Armia Czerwona zadała cios w plecy atakowanej w 1939 roku przez hitlerowskie Niemcy Polsce. Burmistrz Chocianowa Tomasz Kulczyński pielęgnuje pamięć historyczną, dlatego nie mogło zabraknąć tak ważnego akcentu w kalendarium naszej gminy. Relację z uroczystości złożenia kwiatów opublikowali dziennikarze chocianow.tv.

Skala barbarzyństwa i zniszczeń po dziś dzień nie zostały ostatecznie policzone, bowiem nie da się wycenić ludzkiego życia, jednak dopiero po odzyskaniu przez Polskę suwerenności w 1989 roku możliwe było przynajmniej upamiętnienie polskich ofiar i męczeństwa doznanego z rąk funkcjonariuszy państwa sowieckiego, w zdecydowanej mierze Rosjan, którzy także dzisiaj za naszą wschodnią granicą pokazują swoje prawdziwe, bandyckie oblicze.

Dzień 17 września 1939 roku widnieje w pamięci Polaków jako cios w plecy wymierzony przez sowietów podczas II Wojny Światowej. Na ten dzień uchwalony został Światowy Dzień Sybiraka, aby o losach Polaków wywiezionych na wschód i więzionych w sowieckich łagrach nigdy nie zapomniano. Burmistrz Tomasz Kulczyński uhonorował tę rocznicę tradycyjnie wraz z prezes chocianowskiego Koła Związku Sybiraków Teresą Marciniak. 

Galerię zdjęć z tych uroczystości znajdziecie w naszych mediach społecznościowych (Instagram oraz Facebook)Dzisiaj możemy powrócić do nich dzięki relacji przygotowanej przez lokalną telewizję chocianow.tv. Aby na bieżąco śledzić wszystkie wydarzenia i publikacje, należy subskrybować kanał lokalnej telewizji Chocianow.tv w serwisach społecznościowych Youtube, a także Facebook. Najnowszy materiał filmowy przygotowany przez chocianow.tv do obejrzenia oczywiście także poniżej.