Niecałe pół litra krwi oddaje się w mniej niż 10 minut, a taka ilość może uratować nawet 3 osoby. RCKiK we Wrocławiu apeluje o wsparcie, szczególnie osoby z grupami A (Rh- i Rh+), 0 (Rh-) i B (Rh-).

Oddawanie krwi nie tylko pomaga ratować ludzkie życie, co oczywiście jest wartością nadrzędną, ale niesie za sobą także wiele pozytywnych dodatków, jak np. gwarancję zwolnienia od pracy w dniu, w którym oddaje się krew oraz w dniu następnym i na czas okresowego badania lekarskiego, posiłek regeneracyjny o wartości kalorycznej 4.500 kalorii po oddaniu krwi i wiele innych.

Każdej kobiecie, która oddała co najmniej 5 litrów krwi i każdemu mężczyźnie, który oddał co najmniej 6 litrów krwi oraz każdemu kto oddał odpowiadającą tej objętości ilość innych składników krwi przysługuje tytuł i odznaka "Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi" - informuje Narodowe Centrum Krwi.
Dodatkowe przywileje przysługujące Zasłużonemu Honorowemu Dawcy Krwi to uprawnienie do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach oraz bezpłatne zaopatrzenie w leki objęte wykazami (leków podstawowych i uzupełniających - według dawnej nomenklatury) do wysokości limitu ceny. Z kolei osobom, które oddały 20 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość innych składników może być dodatkowo nadana odznaka "Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu".

Zapraszamy wszystkich, którzy znają swoją grupę krwi oraz osoby, które swojej grupy krwi nie znają. Krwiodawcą może być osoba w wieku 18-65 lat ciesząca się ogólnie dobrym zdrowiem. Przed oddaniem krwi należy zjeść lekki posiłek i wypić na 2-3 dni przed przynajmniej 2 litry płynów (woda, herbata, soki), a w dniu oddania minimum pół litra płynów (woda, herbata, soki) - informuje Adrianna Franc z RCKiK we Wrocławiu. - Oddanie krwi pełnej (450 ml) trwa średnio zaledwie 8 minut, a ratuje życie drugiego człowieka, a nawet 3 osób. Zgłaszając się do oddania krwi wystarczy zabrać ze sobą aktualny dowód osobisty lub mieć aktywną aplikację mObywatel - dodaje Franc.
Oprócz bardzo niskiego stanu zapasów krwi A Rh+, A Rh-, 0 Rh- i B Rh- niski stan zapasów RCKiK odnotowuje także w krwi 0 Rh+. Za wystarczający stan uznaje się obecnie B Rh+ i AB Rh + oraz AB Rh -, jednak osoby z tymi grupami krwi nie zostaną odesłane do domu - one również mogą i powinny zgłaszać się do RCKiK we Wrocławiu lub Terenowych Oddziałów w Głogowie, Legnicy i Lubinie. Zachętą może być także gwarantowany upominek dla osób, które pojawią się punkcie w piątek lub sobotę.