W najbliższą niedzielę, 11 października na strzelnicy sportowej KS Glauberyt w Trzebnicach odbędą się zawody strzeleckie w formule 3GUN. Impreza startuje o godzinie 9:00, a około godz. 14:00 przewidywane jest zakończenie zawodów. Bezpośrednio po nich będzie można, korzystając z broni klubowej, spróbować swoich sił strzelectwie.

Do uczestnictwa w świetnej zabawie zapraszają członkowie Klubu Strzeleckiego Glauberyt. Od 2011 roku, za sprawą unijnej dyrektywy przywracającej powszechny dostęp do broni palnej, w Polsce zaczęło rozwijać się strzelectwo sportowe w tym i zawody 3GUN. Są to zawody, które powstały w USA pod koniec lat 70-tych i cieszą się tam olbrzymią popularnością, także u nas.

- Zawodnicy na zawodach 3GUN startują z trzema rodzajami broni: pistoletem, karabinkiem i strzelbą. Mają do pokonania przygotowany wcześniej tor z celami metalowymi i papierowymi, cele mogą być na torze ukryte - mówi Wiceprezes Zarządu Klubu Strzeleckiego Glauberyt, Adam Łukaszczyk. - Zawodnicy przemieszczają się po kolei po torze po komendzie sędziego i ostrzeliwują cele, które są przypisane do konkretnego rodzaju broni - dodaje organizator zawodów.
Ostrzelanie celu z niewłaściwej broni skutkować będzie karą czasową, pominięcie celu i jego nieostrzelanie to również kara czasowa. Tor należy przebyć w jak najkrótszym czasie, czas zawodnika jest rejestrowany elektronicznie za pomocą timera strzeleckiego. Wygrywa zawodnik który najszybciej zaliczy tor.

- Bezpieczeństwo wszystkich zawodników, sędziów i widzów jest zawsze naszym priorytetem. Ochrona oczu i uszu jest obowiązkowa zarówno dla zawodników, jak i widzów - przypomina Adam Łukaszczyk, sędzia zawodów. - Podczas przenoszenia broń palna musi być rozładowana i kierowana w bezpiecznym kierunku. Niezastosowanie się do tego skutkuje dyskwalifikacją z jednego toru lub całych zawodów - dodaje sędzia.
Jak czytamy w regulaminie zawodów, ich celem jest popularyzacja strzelectwa sportowego wśród lokalnej społeczności, wyłonienie najlepszych zawodników w poszczególnych konkurencjach i popularyzacja działalności klubu. Rejestracja zawodników będzie na strzelnicy w Trzebnicach w dniu zawodów do godziny 12:00. Zawody odbędą się w kategorii open.

- Będą dwa tory na strzelbę i pistolet z karabinem. Przewidziana minimalna ilość strzałów na pistolet to 22, na karabin to 25, a na strzelbę to 15, jednak liczba strzałów może się zmienić w zależności od budowy torów - wylicza Adam Łukaszczyk. - Do udziału z zawodach uprawnieni są członkowie klubów strzeleckich posiadający licencję zawodnika PZSS lub innej stosownej licencji strzeleckiej, a także osoby zrzeszone w klubie strzeleckim nie posiadające jeszcze licencji zawodniczej, ale strzelające z broni użyczonej przez organizatora bądź przez inną osobę - podsumowuje organizator imprezy.
Strzelanie w tym ostatnim wypadku odbywać się będzie pod nadzorem instruktora strzelectwa lub sędziego, wedle zasad wyznaczonych przez PZSS lub wedle przepisów ustalonych przez organizatora, jeżeli uzna to za stosowne. W zawodach mogą wziąć także inne osoby, które uzyskają zgodę organizatora. Serdecznie zapraszamy.
[KN]