Dzisiaj swój dzień ma święta Kościoła katolickiego, Katarzyna Aleksandryjska. Jest ona patronką m.in. woźniców, przewoźników i polskich kolejarzy. Właśnie z tego powodu 25 listopada wypada Dzień Kolejarza. Z tej okazji za naszym pośrednictwem życzenia pracownikom kolei przesyła Burmistrz Tomasz Kulczyński, za sprawą działań którego do naszej gminy niespełna rok temu powrócił ten środek lokomocji.

21 lipca 1981 roku NSZZ "Solidarność" Węzła PKP Lublin podjęła Uchwałę nr 1, że "począwszy od roku 1981 Dniem Kolejarza uznaje się 25 listopada, tj. dzień św. Katarzyny Aleksandryjskiej, patronki polskich kolejarzy". Pierwsze główne uroczystości 25 listopada odbyły się w Lublinie, które zbiegły się z odsłonięciem i poświęceniem na terenie Lokomotywowni Lublin przez biskupa lubelskiego Bolesława Pylaka Krzyża będącego Pomnikiem Doli Kolejarskiej.

350 dni podróży kolejowych z Chocianowa

W związku z dzisiejszym świętem wszystkim kolejarzom, także tym, którzy od 11 grudnia 2022 roku, czyli już od ponad 11 miesięcy pracują na trasie z Chocianowa do Legnicy, za naszym pośrednictwem życzenia złożył Burmistrz Tomasz Kulczyński (czytaj: "Chocianów na kolejowej trasie z Legnicy do Głogowa").

Z okazji Dnia Kolejarza wszystkim pracownikom kolei życzę bezpiecznej, spokojnej pracy i satysfakcji z jej wykonywania. Cieszę się, że jesteście już od blisko roku częstymi gośćmi w naszej gminie. Nasi mieszkańcy są Wam ogromnie wdzięczni za Wasz trud, bo to dzięki Wam mogą podróżować do wszystkich skomunikowanych liniami kolejowymi miejsc na mapie Polski i Europy - przekazał Burmistrz Tomasz Kulczyński.
Obchody Dnia Kolejarza to tradycja sięgająca jeszcze XIX wieku. W czasie II RP Dzień Kolejarza Polskiego obchodzono we wrześniu. Święto nie miało charakteru centralnego, choć w obchodach często uczestniczyli ministrowie komunikacji, a w Polskim Radiu odbywał się przekaz na żywo z uroczystości. Kościół Katolicki także był włączany w obchody, dlatego odbywały się nabożeństwa. Dla przykładu, w 1935 roku Dzień Kolejarza Polskiego obchodzono 29 września, obchody odbyły się m.in. w Poznaniu, gdzie przybył minister komunikacji Michał Butkiewicz. Z kolei dwa lata później Dzień Kolejarza Polskiego obchodzono już 26 września, gdy w obchodach w Toruniu brał udział minister komunikacji Juliusz Ulrych. Po II Wojnie Światowej Dzień Kolejarza Polski Ludowej ustanowiono tak jak przed wojną, także we wrześniu, na drugą niedzielę września. Po raz pierwszy po wojnie obchodzono je w 1954 roku.