Druga odsłona Tarczy Antyinflacyjnej to działania rządu, aby złagodzić skutki inflacji i zmniejszyć jej koszty dla rodzin. W skali całej Europy to jeden z najbardziej rozbudowanych programów walki z inflacją. Tańsze mają być paliwo, prąd, gaz i podstawowe produkty spożywcze, a także nawozy do produkcji rolnej.

Pod koniec listopada 2021 roku informowaliśmy o planach rządu na walkę z rosnącą inflacją. Pisaliśmy o tym na naszym portalu w artykule: "Rząd planuje walkę z inflacją. Kto zyska?". Zgodnie z szacunkami ekonomistów Tarcza Antyinflacyjna 1.0 pozwoliła obniżyć szczyt inflacyjny o około 1 do 1,5 punktu procentowego. Dziś sprawdzamy, jakie kolejne kroki podejmie gabinet Mateusza Morawieckiego, aby obniżyć Polakom koszty życia.

Tańsza żywność, paliwo, gaz i prąd

Wzrost inflacji to problem globalny. Szeroko zakrojone działania rządu mają powstrzymać wzrost cen wywołany przez czynniki zewnętrzne, takie jak światowy kryzys gospodarczy po pandemii COVID-19, szantaż gazowy Rosji czy polityka energetyczna Unii Europejskiej. Rządowa Tarcza Antyinflacyjna 2.0 to pakiet rozwiązań, który obniży lub czasowo zniesie podatek VAT m.in. na paliwo, energię elektryczna czy nawozy do 31 lipca.

- Miliony polskich rodzin liczą każdy grosz i każdą złotówkę. Bezprecedensowa obniżka podatków i najwyższa kwota wolna jaką mieliśmy w historii mają na celu ochronę budżetów polskich rodzin - przekazał Premier Mateusz Morawiecki. - Idziemy dalej ze śmiałymi i odważnymi działaniami, które mają pomóc w walce z inflacją - dodał szef polskiego rządu.

Zgodnie z założeniami drugiej odsłony Tarczy Antyinflacyjnej przyniesie podobny rezultat, a suma oszczędności Polaków z tego powodu wyniesie blisko 15 mld złotych. Nowe rozwiązania będą obowiązywać od 1 lutego do 31 lipca 2022 roku.

VAT obniżony do zera

Jak zauważają rządzący, dzięki obniżce stawki VAT od 1 stycznia z 23% do 8%, a od 1 lutego z 8% do 0%, wzrost cen gazu dla gospodarstw domowych będzie jednym z najniższych w Europie. Niegroźne mają być też dla Polaków rosnące ceny żywności, które są jednym z dotkliwych skutków inflacji. Dlatego rząd obniża do 0% stawki podatku VAT na podstawowe produkty spożywcze. Dzięki temu działaniu przeciętna rodzina ma zaoszczędzić blisko 50 zł miesięcznie.

Oprócz tego skorzystają rolnicy, dla których ceny nawozów to istotny koszt produkcji rolnej. Całkowite zniesienie podatku VAT na nawozy do produkcji rolnej to, obok obniżek podatków na paliwa i energię elektryczną, istotne wsparcie polskich producentów żywności.

VAT na 5 i 8 procent

Od 1 stycznia 2022 r. rozwiązania Tarczy Antyinflacyjnej obniżyły podatek VAT na ciepło z 23 do 8%. Kolejne działania w tym zakresie to, od 1 lutego 2022 r., obniżka podatku VAT z 8% do 5%. Rozwiązanie skierowane jest do niemal każdego z obywateli. Dotyczy zarówno mieszkań w ramach spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot, jak i domów jednorodzinnych podłączonych do sieci ciepłowniczej. Dzięki wprowadzonym zmianom złagodzone mają zostać także skutki inflacji w zakresie kosztów za energię elektryczną. Rząd przedłuża 5-procentową stawkę VAT na prąd do 31 lipca.

Zadowoleni powinni być także kierowcy, ponieważ obniżenie akcyzy w grudniu ograniczyło niepokojący wzrost cen paliw. W lutym gabinet Morawieckiego obniży podatek VAT z 23% do 8%. To wpłynie na dalsze zmniejszenie ceny paliwa, nawet o 60-70 gr na litrze. Dzięki tym działaniom Polacy zapłacą łącznie nawet o 1 zł mniej za litr paliwa, a cena benzyny powinna osiągnąć ok. 5 zł za litr.